17 Kasım 2014 Pazartesi

Kitap Yorumu: Tatlı Sır | Jamie McGuire

Kitap Adı: Tatlı Sır
Özgün Adı: Beautiful Oblivion
Yazar: Jamie McGuire
Seri: The Maddox Brothers #1
Tür: Romantik, Yeni Yetişkin
Çevirmen: Boran Evren
Yayıncı: Yabancı
Sayfa: 368


Çocukluk yılları gereğinden fazla erken sona eren, özgür ruhlu Camille "Cami" Camlin, üniversitenin ilk yılından sonra kendi evine çıkmıştı ve hayatını istediği gibi yaşayabilmek için çabalıyordu. Red Door'da çalışmak ve okula gitmek dışında başka bir şeye ayıracak vakti yoktu. Ta ki erkek arkadaşını görmek için çıkacağı seyahat iptal olana kadar... Şimdi önünde, yıllardır ilk defa ne yapacağını bilmediği bomboş bir hafta sonu vardı. 

Trenton Maddox, Eastern State Üniversitesi'nin kralıydı. Arkadaşları onun gibi, kadınlarsa ona sahip olmak istiyorlardı ama trajik bir kazadan sonra hayatı altüst olmuş, okulu yarım bırakmıştı. 

Kazadan on sekiz ay sonra Trenton, dul babasıyla aynı evde yaşayıp yerel bir dövmecide çalışıyor, babasına faturaları ödemesinde yardımcı oluyordu. Tam hayatının normale dönmeye başladığını hissettiği günlerin birinde, Red'de yalnız başına oturan Cami'ye rastladı. 

Gürültücü kardeşleriyle başa çıkmaya alışkın olan Cami, Trenton Maddox'la başlayan yeni arkadaşlığını da idare edebileceğini düşünmüştü. Ama bir Maddox erkeği, âşık olduğunda bu sonsuza dek sürerdi; âşık olduğu kız, altüst olmuş dünyasını tamamen yıkabilecek kişi olsa bile...

Ne sondu ama!
Uzun zamandır merak ettiğim bir kitaptı Tatlı Sır ve sonunda okuma şansı bulabildim. Uzun bir maraton olmadı ne yazık ki benim için. Sayfalar akıp gitti ve bir gün gibi kısa bir sürede kitap bitiverdi nasıl olduğunu anlamadan. Şunu söylemeliyim ki, Trenton'ı da Travis kadar sevdim bu kitapla birlikte. Ama ne olursa olsun Travis'in yeri her zaman ayrıdır bende. İlkler unutulmaz diye boşuna denmiyor değil mi?

Öncelikle kapak yazısıyla az çok bir fikre sahip oluyoruz kitap ile ilgili fakat okudukça, çok daha farklı senaryolar çıkıyor karşımıza.
Kitabın bir kısmında aşk üçgenimiz vardı her ne kadar üçüncü köşe kitabın sonuna kadar bilinmez olsa da. Ve bu bilinmeyen kişi sayesinde sürekli bir gizem de hakimdi kitaba. Bahsettiğim kişi Cami'nin California'da yaşayan ve çok ama çok meşgul olan erkek arkadaşı T.J. Bu karakter yüzünden kitapta birçok yer vardı kafamı karıştıran. Özellikle de T.J.'yi pek az kişinin bilmesi, onun sürekli bir şeylerle meşgul olması ve bu yüzden Cami'yi ihmal etmesi, yine de Cami'nin ona olan bağlılığı..


Nedir bu gizem? Nedir bu bilinmemezlik diye diye kitabı bitirdim ve son sayfanın geldiğini gördüğüm an beynimden vurulmuşa döndüm. Çünkü kitap bitiyor olmasına rağmen hala daha kafamda bir sürü soru işareti vardı. Ta ki son cümleyi okuyana kadar!

368 sayfalık bir kitabı son cümlesinde anlamak nasıl bir duygudur bu kitapla anladım açıkçası :D O an yaşadığım şok, kelimelere dökebileceğim bir şey değil gerçekten. Ki hala daha düşündükçe 'hadi canım, hala inanamıyorum!' gibi tepkiler veriyorum.Bu konuyu bir kenara bırakırsak eğer,
Kitabın akışını çok sevdiğimi söylemeliyim. Tatlı Bela'yı andırıyordu yer yer ve normalde bu durum sıkıcı gelebilir bazılarına ama benim sevdiğim bir olaydı. Zaten Maddox erkeklerinin hepsi aynı hamurdan ve bazı benzerlikler olması kaçınılmazdı. Ama şöyle de bir durum var ki, Trenton Travis'e göre çok daha ağır başlı bir karakterdi. Sanırım bunun nedeni aylar önce yaşadığı trafik kazası ve bu kaza sonucunda bir arkadaşını kaybetmesiydi. Bu olayla birlikte olgunlaşıp daha farklı bir insana dönüşüyor Trent.

Daha sonra ise sürekli takıldığı barda barmen olan Cami ilgisini çekiyor ve enteresan bir arkadaş ilişkileri başlıyor. Trent sürekli Cami ile takılmaya başlıyor, ona hayatından parçalar göstermeye ve anlatmaya başlıyor. Yavaş yavaş aynı şeyler Cami için de geçerli oluyor ve birbirlerine daha da yakınlaşıyorlar. Cami, Trent ile olan arkadaşlığından zevk alsa da diğer yandan sürekli olarak erkek arkadaşını da düşünmeden edemiyor. Trent ile arasında bir şey olmasa da T.J.'yi aldatıyor gibi hissediyor ama bu konuyla ilgili de herhangi bir girişimde bulunmuyor. Bu daha böyle devam edecek gibi dursa da Trent'in kendisini öpmesiyle birlikte kafası tamamen karışıyor ve Trent'in kendisini sevdiğini söylemesine rağmen erkek arkadaşına olanları anlatıp, atlayıp yanına gidiyor.

Tüm bunlar karşısında T.J. gayet anlayışlı çıkıyor. Yine de Cami artık bu ilişkiye devam edemeyeceğini kavrıyor ve birkaç güzel günden sonra eve geri dönüyor. Sonrası ise malum. İnişli çıkışlı bir Cami&Trent ilişkisi..

Açıkçası spoiler vermeden nasıl yorumlarım diye saatlerdir düşündüğüm bir kitap oldu Tatlı Sır benim için. Ara ara spoi vermiş olsam da bunlar tahmin edilebilecek şeylerdi bence ama inanın bana asıl bomba kitabın sonunda. Sırf o son için bile alınır okunur diye düşünüyorum.

Son olarak da kitapla ilgili en sevdiğim kısım, Trenton'ın küçük kankası Olive ile olan ilişkisiydi. Olive, Trent'in yan evinde yaşayan ve abisini bir kazada kaybetmiş 5 yaşında tatlı mı tatlı şirin mi şirin bir kız. Trent'i bir nevi abisi yerine koyuyor ve Trent de ona kanka muamelesi yapıp onunla ilgileniyor. Öyle harikalardı ki kitap boyunca. Bu ikiliyi ne zaman okusam gözümün önüne küçük Trentler geldi.^^

Eh artık vakit yorumu bitirme vaktidir diyor ve sizleri alıntılarla baş başa bırakıyorum.^^“Ben hayatım boyunca yanlış yaptım. Doğru olan tek şey sensin.”

''Tam şuan senin mükemmel olduğunu ve yakın zamanda bana delicesine aşık olmanın çok da kötü olmayacağını kabul etmek için fena bir an olmadığını düşünüyorum.'' 

''Tanrım, Cami, lütfen. Yapamayacağım. Burada kalıp senin orada, onunla olduğunu düşünemem. Ne olur? Ben sana aşığım.''
''Eğer benim bildiklerimi bilseydin... olmazdın.''
''Bilmek istemiyorum. Ben sadece seni istiyorum.''
''Biz sadece arkadaşız, Trent..'' 

''Dün gece çirkef ağızlı olduğunu düşünüyordum.. şimdiyse klozet ağızlı olduğundan eminim.''
''Sadece benim kız arkadaşım, bu kadar hasta bir benzetme yaparken kulağa seksi gelebilir.''

''Bu kadar mutlu olmak delice.. Sen de benim kadar mutlu musun?''
''Hayatımda hiç olmadığım kadar.''

''(..) seni istiyorum. İlk tercihimi elde edemediğim için mecbur kalmadım ben sana. Eğer iki kişiye aşık olduğunu düşünüyorsan ikincisini seçmelisin, değil mi? Çünkü eğer T.J.'yi gerçekten sevseydim sana aşık olamazdım.''


Not: Maddox kardeşlerin en büyüğü olan Thomas'ın kitabı Beautiful Redemption 31 Ocak 2015'te yurt dışında çıkıyor! Sizleri bilmem ama bu gizemli kardeşin kitabını büyük bir sabırsızlık ve merakla bekliyorum!


5/59 yorum:

 1. Ölümüm senin elinden olacak Sum. Dünden beri meraktan öleceğim. Alıntılarla avunacağım artık. ��
  Ah, o alıntılar. Ah, o Trent.
  Maddox erkeklerinin hepsi böyle sanırsam. Alıntılardan da anladığım kadarıyla, bad boylar mu desem direkt öküzler mi desem, bilemiyorum. Aklım durdu. Ama öküz oldukları kadar romantikler de. Her nasılsa. (Bir Trent alabilir miyim, lütfen?)
  Gelelim T.J. Beyefendiye. Bu gizeminin büyük sırla bir alakası olduğunu düşünmeden edemiyorum. Hatta bence kitabın sonunda da onunla alakalı bir şey var. Kim bu T.J. ? Söylemezsin dimi? ��
  Neyse artık en kısa zamanda alıp okumalı, listeden çıkarmalı.
  Kalemine sağlık bebek ��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok canım bad boy demek iyidir :D Öküzlükte Daemon bir numara ne de olsa :D
   Doğru tahmin. Büyük sır yada daha doğrusu tatlı sır kesinlikle T.J. ile ilgili. Maalesef T.J.'nin kimliğini açık etmem imkansız :D Tüm heyecan kaçar aksi takdirde.
   Teşekkür ettim kuzu :*

   Sil
 2. Bloğunuz hayırlı olsun. Yeni sayılırsınız. Ben de sizi bloğuma bekliyorum. :)

  YanıtlaSil
 3. Kitabı beğendim. Çok iyi gidiyordu. Sonunda ise sırrı öğreneceğim için çok heyecanlıydım ama sonuna geldiğimde ise çıldırdım. Kitabın sonunu defaşarca okuduğum halde şu meşhur sırrı anlamayan bir benim herhalde. Allah aşkına biri bana şu sırrı söylesin... Cidden çıldırmak üzereyim...

  YanıtlaSil
 4. thomas james maddox olması ne anlama geliyor? trenton'un nesi oluyor??? allah askına soyleyiin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thomas, Trenton'ın abisi. Maddox kardeşlerin en büyüğü *-*

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...